Gençlik Ofisimiz ve Samsun Bilim Gönüllüleri’nden Alaçam’da Kitap Bağışı ve Bilim Etkinlikleri

Yazar: | Tarih: 18 Nisan 2018

Yabancı Diller Yüksekokulu Öğrenci Danışmanlık ve Gençlik Çalışmaları Ofisi (ÖDGO) bir süredir devam ettirdiği “Kitap ve Eğitim Araç-Gereçleri Kampanyası”ndan elde edilen eğitim materyallerini bağışlamak ve bilimsel etkinlikler yapmak üzere Samsun Bilim Gönüllüleri (SBG) ile birlikte Alaçam Yenice Köyü’nde bulunan MEB Şehit Muhammet Ali Aksu İlk ve Ortaokul’unu ziyaret etti.
“Bir Dilim Bilim” Projesi kapsamında ortaokul öğrencileri ile etkinlikler gerçekleştiren SBG’li öğrencilerin sunduğu Tarih Bilimi Havacılık Biliminin Gelişimi Ekolojik Bilinç ve Çevreye Karşı Bilimsel Duyarlılık Arkeoloji Bilimi konulu projeler ev sahibi okul öğrencilerinin oldukça ilgilerini çekti. Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan SBG üyeleri teneffüs saatlerinde öğrencilerle basketbol voleybol ve çeşitli oyunlar oynayarak kendi ilk ve ortaöğretim yıllarını yadetme fırsatı da buldular.
Öğrenci Danışmanlık ve Gençlik Ofisi bir süredir devam etmekte olan “Kitap ve Eğitim Araç-Gereçleri Kampanyası”ndan elde ettiği kitap ve materyalleri Şehit Muhammet Ali Aksu İlk ve Ortaokulu’nun yeni inşa edilmekte olan kütüphanesine bağışladı. Bir hayırsever tarafından inşası üstlenilen kütüphanedeki kitapların yetersiz olduğunu belirten öğretmenler üniversitemizin bu desteğinden çok memnun kaldıklarını belirttiler. Coğrafik olarak köy yerleşkelerinin merkezi bir noktasında bulunan ve taşımalı sistemle çevre köylerden gelen öğrencilerin eğitim aldığı okulun Müdür Yardımcıları Cem Eroğlu Volkan Kul ve öğretmenler okullarında eğitim görmekte olan öğrencilerin sosyo-ekonomik arka planları ve yörenin eğitim ve bilime kültürel yaklaşımları hakkında bilgilendirmeler yaptılar. Öğrencilerin içinde bulundukları imkânsızlıklar hakkında bilgi veren öğretmenler bağış ve etkinliklerimizden duydukları memnuniyeti dile getirirken başlattığımız bu eğitim temelli dayanışmaların sürdürülmesinin önemine de değindiler. Yakın bir süreçte üniversitemizi ziyaret etmek istediklerini belirten öğretmenler öğrencilerin üniversite havasını bizzat soluyarak hedeflerini şimdiden belirlemeye başlamalarının akademik yaşama ve bilime olan ilgilerinin artırılmasının öğrencilerinin ufkunun açılması açısından çok önemli bir katkı olacağını belirttiler.
Öğle yemeği için Yenice Köyü’nün ileri gelen ailelerinden Geveci ailesine konuk olan ÖDG Ofisi ve SBG Grubu Ayşe ve Mustafa Geveci çiftinin bahçeye hazırladıkları yöresel yemekleri de tatma imkânı buldular. Gördükleri konukseverlik karşısında kendilerini evlerinde hissettiklerini belirten grup üyeleri Köyü fırsat buldukça tekrar ziyaret etme sözü vererek Yenice’den ayrıldılar.

KİTAP VE EĞİTİM ARAÇ GEREÇLERİ KAMPANYASI
YDYO – Öğrenci Danışmanlık ve Gençlik Ofisi 24-25 Şubat 2018 tarihlerinde üniversite kampüsümüzde gerçekleştirdiği !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali Eşzamanlı Gösterim Etkinlikleri sırasında “Kitap ve Eğitim Araç-Gereçleri Kampanyası” başlatmıştı. Kampanyalarının halen devam ettiğini bildiren Ofis Koordinatörü Nazan Şimşek bağışlar kendilerine ulaştıkça ihtiyaç sahibi okullara ileteceklerini belirtti. Kitap ve eğitim materyalleri bağışlamak isteyen Samsunluların kendilerine Mayıs 2018 sonuna kadar ulaşabileceğini de ilave eden Şimşek; iki yıldır organize etme ve içinde yer alma şansı yakaladığı bu tür etkinlikler yoluyla üniversitemizi n içinde bulunduğu toplumla bağların ve lider eğitim kurumu statüsünün güçlenmesine katkı sunmaktan memnun olduklarını bildirdi. Yabancı Diller Yüksekokulu ve OMÜ yönetiminin destek ve katkılarıyla bu tür çalışmaları Ofis olarak sürdüreceklerini de ilave eden Şimşek bu etkinliklerin hazırlık öğrencilerinin üniversite yaşamına ve akademiye adapte olmalarının ötesinde; Samsun’daki eğitim kurumları Belediyeler STK’lar ve yöre halkı ile de iletişim ve işbirlikleri geliştirmelerine imkân ve katkı sağladığını belirtti.
Öğrenci Danışmanlık ve Gençlik Ofisi’nin koordine ettiği Samsun Bilim Gönüllüleri Grubu üyeleri 2018 – 19 Akademik yılından itibaren OMÜ Öğrenci Toplulukları ailesine katılarak diğer bölümlerden daha fazla öğrencinin çalışmalarına katılımını sağlama doğrultusundaki çalışmalarını da sürdürüyor. Şu anda SBG içerisinde 14 Yabancı Diller Yüksekokulu öğrencisinin yanı sıra diğer bölümlerden gelen 4 öğrenci bulunuyor.