Öğrenci Danışmanlık Ofisi

Yabancı Diller Yüksekokulu Öğrenci Danışmanlık Ofisi (YADYOK-ÖDO)Problemin büyüğü, küçüğü olmaz!

Psikolojik danışma;

Bireylerin kişisel ve sosyal konularda kendini tanıması ve kişisel potansiyelinin farkına vararak gerçekleştirmesi,
eğitim ve yaşamına dair hedefler belirleyerek bu hedeflere uygun strateji geliştirmesi,
bireysel gelişimini ve sosyal uyumunu tüm hayatı boyunca sürdürebilmesine olanak sağlayan yöntemler geliştirmesi,
yaşamının her alanında sağlıklı kararlar verebilme yetisi kazanması,
sosyal uyumunu sürdürmesi ve olası sorunlarla baş etme becerileri geliştirebilmesi için eğitimli danışmanlardan yardım almasına dayalı bir servis hizmetidir.  

Ülke, şehir, mekân değiştirmek her bireyin hayatında, değişen oranlarda, strese sebep olur. Kültür şoku, ilk defa yaşadığı ve alışkın olduğu çevreden ve evden ayrılma, yetişkinliğe ve yükseköğretime ilk adımı atma, yeni yetişkin olmanın sorunlarıyla tek başına başa çıkmaya çalışma her birey açısından belli zorlukları da beraberinde getirir. Yetişkin bir birey olduğunun farkına varma ve kendi yaşamının inisiyatifini kendi eline alma sürecinde, her konuda öğrencilerimizin yanındayız. Ofisimizce hazırlanan ve sunulan, varsayılan veya olası sorunlar hakkında, öğrencilerin üniversite yaşamına uyumlarını ve genel yaşam becerilerini geliştirmelerine yönelik koruyucu ve önleyici seminerler, sunumlar, yayınlar vb çalışmalarımız öğrencilerimize web sitemizden duyurulacaktır. Web sitemizi ve ofisimizi zaman zaman ziyaret ederek bu etkinlik ve çalışmalarımızdan faydalanınız.

Bölümümüzdeki danışmanlık görüşmeleri randevu usulü ile yapılmaktadır. Görüşmeye gelmeden önce dolduracağınız form sadece bilgi amaçlı ve istatistikî anlamda kullanılacaktır. Görüşme içeriği, siz izin vermediğiniz ya da talepte bulunmadığınız sürece, sizinle ilgilenen danışman dışındaki tüm kişilere kapalı olacaktır.

Lütfen bilgi ve randevu formunu doldurmak üzere tıklayınız…

Ayrıca, iletişim bilgileri sayfamızdaki numarayı arayarak da randevu alabilir, randevunuzu teyit edebilirsiniz. Telefonla randevu alabilmek için lütfen tıklayınız…

Yardıma ihtiyaç hissettiğiniz acil durumlarda lütfen profesyonel destek için psikiyatri klinikleri, hastane veya emniyet güçlerinden yardım isteyiniz.

 Faydalı Bağlantılar için lütfen tıklayınız…

Önemli Açıklama!

Ofisimiz tedavi amaçlı değil, danışma amaçlı hizmet vermektedir. İhtiyaç hissedilmesi halinde öğrencilerimizin üniversitemiz bünyesinde veya şehrimizde bulunan profesyonel kurum ve kuruluşlardan yardım alabilmesi konusunda destek sağlanacaktır.

Ofisimizde, güvene dayalı iletişimin ön koşulu olarak, yararlanıcının şahsi ve yaşadığı sorunlara dair bilgilendirmelerinde tarafsızlık ve gizlilik esastır. Bu ilkeler çerçevesinde konuşmak istediğiniz her konuda sizi yargılamadan, koşulsuz kabul edilerek dinlenilecek, size açık ve dürüst davranılarak karşılaştığınız sorunları çözmenize destek olunacaktır.

 Bu süreçlerde, sizlerin üzerine düşen sorumluluk, kararlaştırılan gün ve saatte görüşmelere gelmeniz, görüşme sırasında sizi rahatsız eden konularda olabildiğince açık ve dürüst konuşmanız, sürecin devamlılığı konusunda gereken itinayı göstermenizdir.

Psikolojik Danışmaya İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

 
 • Kendinizi daha iyi tanımak ve kendinize olan güveninizi pekiştirmek istiyorsanız,
 • Kimseye anlatamadığınız fakat biriyle paylaşmak gerekliliği hissettiğiniz, duygusal ve düşünsel anlamda sizi kaygılandıran herhangi bir sorununuz olduğuna inanıyorsanız,
 • Yaşamınızın nereye doğru ilerlediği konusunda endişeleriniz varsa,
 • Duygusal ve sosyal alanlarda tıkanıklıklar yaşıyor; sosyal ortamlara girmede yaşadığınız sorunların üstesinden gelme, çevrenizle daha yapıcı iletişim kurabilme ve daha etkili iletişim yöntemleri geliştirebilme konularında desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız,
 • Ülkenizden, şehrinizden ve ailenizden ayrı kalmanız neticesinde yaşadığınız özlem ve kültür şokunu atlatmada desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız,
 • Önemli kararlar alırken kendinizi yalnız ve kararsız hissediyorsanız,
 • Hayatınızda bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız,
 • Karşı cinsle iletişiminizde ve ilişkilerinizde sorunlar yaşıyorsanız,
 • Yaşama sevincinizin azaldığını ve kendinizi üzgün hissettiğinizi fark ettiyseniz,
 • Son zamanlarda, belli bir nedene bağlı olarak veya nedensiz bir biçimde kendinizi aşırı stresli ve kaygılı hissediyorsanız,
 • Öfkenizi kontrol etmekte zorlanıyorsanız,
 • Sınav ve sunum yapma, kalabalık önünde konuşma kaygısı yaşıyorsanız,
 • Bulunduğunuz ortama hala uyum sağlayamadığınızı düşünüyorsanız,
 • Ailenizden veya çevrenizden birini kaybettiyseniz (ölüm, ayrılık, yer değiştirme, vb nedenlere dayalı olarak),
 • Aşırı mutluluk veya sevinç durumlarında strese maruz kaldığınızı fark ettiyseniz ve bununla baş etme yöntemleri geliştirebilmek, mutluluklarınızı bilinçli bir şekilde yaşamak istiyorsanız (aşırı mutluluk ve heyecan da insanı – geçici de olsa – strese sokar, unutmayınız J ).

 Yukarıda saydığımız veya buna benzer duygu ve düşünceler içerisindeyseniz, YADYOK Öğrenci Danışma Ofisimize başvurmanız sizin için yararlı olacaktır. Sorunlarınız kadar heyecan ve sevinçlerinizi de paylaşmak üzere buradayız. Unutmayın, yaşadıklarınızla da, çözüm arayışlarınızda da yalnız değilsiniz.